لوسترها، اساسیه نوری تزئینی هستند که از سقف آویز می شوند، و زیبایی بخش منازل خانواده سلطنی از دوران میانه (قرون وسطی) بودند.

اصطلاح لوستر از کلمه لاتین قدیمی، “Candelabrum” که به معنای شمعدان است مشتق شده است.

لذا شگفت انگیز نیست که بدانیم لوسترها ی مورد استفاده در دوران میانه برای نگه داشتن شمع ها بوده اند.

در اینجا برخی از حقایق خوشایند در خصوص این اثرهای با شکوه دکور خانه آورده شده است.

 • از نظر تاریخی، آن ها نماد مقام بوده اند، و منحصر خانواده های سطنتی و طبقه های بالا بوده اند.
 • در حالی که لوسترها از نظر تاریخی از چوب ساخته شده بودند، تکامل یافتند. تولید آن ها توسط برنج، آهن، و دیگر فلزات آغاز شد. کریستال ها و شیشه ها افزوده شدند تا نور شمع را بیشتر در اتاق بازتابش کنند. همچنین نیاز به استفاده از ‘مومگیر’ ایجاد شد.
 • اولین مورد ثبت شده در خصوص افزودن کریستال صخره به لوستر، حوالی قرن هفدهم رخ داد. این کریستال ها کمیاب بودند و یافتن ان ها سخت بود. طبیعتا بسیار گران هم بودند. پس شیشه سازان فرانسوی سعی کردند تا آن ها را با منشورهای شیشه ای قالب خورده جایگزین کنند.
 • فرمانروای فرانسه، لوئی چهاردهم، به خاطر کلکسیون مفصل ش از لوسترهای درباری در کاخ ورسای مشهور است.
 • اکثر لوستر های اصیل سده ها میانه، در تحرکات اصلاحاتی سده ی 1500 تخریب شدند. همان اندکی که امروزه باقی هستند نیز در کلیساها قابل یافتن هستند.
 • بزرگترین لوستر دنیا حدود 6 متر ارتفاع دارد، که حدود 13 متر عرض و 18000 کیلوگرم وزن آن است. این لوستر، “Reflective Flow” (جریان بازتابشگر) نام دارد، و دارای 165000 نورها (از نوع LED) با فرمی عظیم می باشد. می توانید آن را در آتریوم ساختمان اداری دوحه در گروه الهتمی قطر به صورت آویز ببینید.
بزرگ ترین لوستر جهات Reflective Flow
نمایی از بزرگترین لوستر نصب شده در جهان، Reflective Flow
 • دیگر لوستر شناخته شده در جهان، آن ی است که زینت بخش کاخ دلماباغچه استانبول است. هدیه ای از ملکه ویکتوریا، که وزن ش نزدیک به 1800 کیلوگرم است و 750 لامپ را در بر دارد. این قصر لوستر های نفیس دیگری را نیز دارد.
 • بزرگترین لوستر سوارسکی، در مسجد جامع سلطان قابوس در عمان دیده می شود که 8 متر عرض و 14 متر ارتفاع دارد.
لوستر سوارسکی مسجد جامع سلطان قابوس
نمایی از بزرگ ترین لوستر سوارسکی جهان، واقع در مسجد جامع سلطان قابوس
 • شرکت بریتانیایی ماینهارت Mineheart ، با ارائه ی کوچک ترین لوستر جهان، بر علیه این ایده که بزرگ تر بهتر است، اقدام کرده است. آن قدر کوچک که درون یک حباب لامپ قابل نصب می باشد. هر کدام از شمع واره ها توسط LED های بسیار کوچکی ایجاد شده است و یک تابش ملایم را فراهم می کند. در حالی که به اعتبار ادیسون، لامپ آویز King Edison  نام گذاری شده است، و قیمتی حدودی 480 پوند (در این لحظه 767 دلار) دارد. تنها 7.5 سانتی متر عرض و 5 سانتی متر بلندا دارد، از برنج و لامپ های LED حدود 6 میلیمتری دارد. این لوستر آن قدر ظریف است که برای تولید آن نیاز به 50 هزار ساعت نفر کار است.

کوچک ترین لوستر دنیا ماینهارت

 • آن ها در بسیاری فیلم های هالیوودی نشان داده شده اند، که می توان از آن ها به “The Great Gatsby” (گتسبی بزرگ) ، و “Marie Antoinette” (ماری آنتوانت) اشاره کرد.
 • از اواخر قرن هفدهم، لوسترها دارای آذین های کریستال صخره شدند. فرم شفافی از کوارتز با اشکال بی قاعده که در قرن هفدهم رایج شدند.
 • لوسترهای کریستالی پر طرفدار ترین های موجود هستند.  انواع کریستال شیشه ای، کریستال صخره، کریستال واترفورد Waterford، کریستال سرب عصفور Asfour، کریستال شفاف، و کریستالی سیاه و کهربایی وجود دارند.
 • در استودان سدلک که به نام “کلیسای استخوان” شناخته می شود، که در آن حدودا بین 40000 تا 70000 استخوان سفیدسازی شده (که در زمان بنای کلیسا در خاک اطراف آن پیدا شده بودند) دیوار ها را آراسته اند. که بدون شک زینت بخشی این کریستال لوستر آن است. فهم چنین چیز درهم و برهمی دشوار است، ولی در آن حداقل از هر استخوان انسان یک قطعه وجود دارد. اثری که توسط فرانتیشک رینت چوب تراش در 1870 ساخته شده است. هنگامی که بدانید در آن از تمام آناتومی انسان استفاده شده است، آن گاه دیتیل هایی مثل استخوان های ران و فک به چشم می آیند. گل سر سبد!  آن حلقه ای از اسکلت ها هستند که بر روی آن ها شمع قرار می گیرد، که این شمع هر ساله در روز ارواح درگذشته روشن می شوند.
یکی از لوسترهای ساخته شده از اسکلت انسان
نمایی از تزئینات انجام شده توسط استخوان مردگان، و لوستر اسکلتی قرار گرفته در میان این کلیسا.
 • شیشه گری پیش از ولادت مسیح انجام می شد. اولین شاهد شیشه گری در هزاره ی دوم پیش از میلاد، در چغازنبیل ایران پیدا شده است. شخصی که این اکتشاف را عهده دار بود، باستان شناس فرانسوی، رومن گریشمان بود، که چندین بطری شیشه ای را در سایت کاوشگری یافت.
 • صنعت گر ها نیاز به سال ها ممارست دارند تا بتوانند خودشان را شیشه سازان حرفه ای بدانند. آن ها با حرارت بالا و متریال ظریف کار می کنند -آن ها فقط می توانند برای زمان کوتاهی دست ورزی شوند، پیش از آن که سخت شوند، ذوب شوند، یا بشکنند. همین جنبه است که باعث می شود لوستر های ساخته شده توسط کریستال دست ساز گران قیمت باشند، بلکه این آثار هنری ارزش هزینه ای که برای خریدشان می شوند را دارتد. در نهایت، اگر به دنبال آثار مجلل که توسط هنری باستانی ساخته شده اند می گردید، یقین داشته باشید که ارزان قیمت نخواهند بود.
 • امروزه لوسترهای نامتعارف نیز پرطرفدار شده اند. از انواع ساخته شده با بطری شیر گرفته تا انواع چوبی و صدفی. این لیست بی پایان است.

چه این که شیفته ی تاریخ هستید یا نه، لوسترها اثری دلفریب در دکور هر اتاقی ایجاد می کنند، و اگر به دنبال بهبود منزل تان هستید، سرمایه گذاری بر روی لوستر هایی که به خوبی طراحی و ساخته شده اند را در نظر داشته باشید! مطمئنا این لوستر نقطه کانونی خانه شما خواهد شد و شخیصت و برازندگی را به هر فضایی می افزاید.

منابع:

https://ekenoz.com/blog/fun-facts-about-moroccan-chandeliers-and-why-youve-gotta-own-them-/

https://visual.ly/community/Infographics/home/chandelier-facts

https://www.cristalier.com/blogs/news/chandeliers-random-fun-facts

https://www.atlasobscura.com/articles/curious-fact-of-the-week-how-to-make-a-bone-chandelier

https://mydecorative.com/5-amazing-facts-you-didnt-know-about-hand-blown-glass-chandeliers/

نویسنده نیراهوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *