تا به حال به بررسی سبک های مختلف لوستر مدرن پرداخته ایم. همان طور که احتمالا می دانید، یکی ازسبک های مهم لوستر مدرن، سبک لوستر آرت دکو Art deco است.

آرت دکو که حرکتی مدرن است، در واقع در دوران معماری مدرن متعالی ظهور کرد. به گفته ی آپادمی، “سبک آرت دکو که یکی از  برجسته ترین و پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی در قرن 20 می باشد، ریشه در کشور فرانسه دارد و برای اولین بار در این کشور معرفی و به اجرا درآمد است.

این سبک در واقع یک هنر تزئینی است که در مبلمان منزل ، لوازم تزئینی و لوازم منازل نفوذ کرده و سبکی لوکس و تجملاتی را ایجاد کرده که در میان سبک های دکوراسیون داخلی بسیار محبوب می باشد. واژه آرت دکو کوتاه شدهٔ عبارت «آرت دکوراتیف»  Arts décoratifs برگرفته از «نمایشگاه بین‌المللی هنرهای تزئینی و صنعتی مدرن» است که در سال ۱۹۲۵ در پاریس برگزار شد.”

ClassicalChandeliers این گونه عنوان می کند که: “حرکت های آرت دکو و هنر نو بسیار بر روی لوسترهای قرن های 19 و 20 تاثیر گذاشتند.”

سبک معماری ارت دکو مدرن بود، ولی مدرنیست نبود؛ بسیاری از ویژگی های مدرنیسم را داشت، و بسیاری مدل های سنتی مانند نئوکلاسیسیسم را به کناری گذاشت، ولی برخلاف سبک لکوربوزیه و میس وندروهه، سخاوتمندانه از تزئینات و رنگ بهره می برد.

علارغم ویرانی های دو جنگ جهانی و تغییرات شدید سبک زندگی، و همین طور توسعه زیاد و تغییر ذائقه ها در طراحی داخلی، لوسترها جایگاه خود را حفظ کردند. به چندین لوستر آرت دکو ی باشکوه که در سینما و اقیانوس پیماها به کار گرفته شده بودند نگاهی داشته باشید.

لوستر کریستالی طبقاتی الوا نیرا-لوستر آرت دکو

سبک لوستر آرت دکو در دهه های 1920 و 1930 پدید آمد، که توسط شکل های هندسی، رنگ های سرزنده و طراحی های پر زرق و برق متمایز می شد. لوسترهای سبک آرت دکو اغلب ساخته شده از شیشه یا کریستال بود، و خصوصیت الگوهای در هم پیچیده و شکل هایی که اثرات دیداری جالب توجهی را می آفرینند را به همراه داشت.

نشانه های این حرکت استقبال از مدرنیته، افراط در تزئینات، و تمرکز بر مکانیزه کردن هنر بودند. سبک لوستر آرت دکو را می تواند با ترکیب سبک های مختلف پیشین، مانند هنر نو Art Nouveau، ساخت گرایی، کوبیسم و فوتوریسم توصیف کرد. نتیجه زیبایی شناسی بی همتا بود که هنوز هم طراحان و کلکسیونر ها را شیفته ی خود می کند.

لوستر برگ طبقاتی- لوستر آرت دکو

حرکت هنر نو که از دهه 1890 تا اوایل قرن بیستم رایج بود، بر استفاده از فرم های منحنی و بن مایه های ارگانیک تاکید داشت. در مقابل سبک لوستر آرت دکو علاقه به اشکال هندسی و طراحی با خود ساده که بازتابگر خط فکری آن دوره، سرعت و بازده، بودند داشت. در حالت مشابه، حرکت ساختگرایی، که در روسیه دهه 1910 ظهور پیدا کرد، بر استفاده از متریال های صنعتی و فرم های هندسی تاکید داشت.

کوبیسم و فوتوریسم، دو حرکت هنری مهم دیگر در اوایل قرن 20 بودند، که بر طراحی های لوستر آرت دکو نیز تاثیر گذاشتند. کوبیسم که توسط هنرمندانی مثل پابلو پیکاسو و ژرژ براک توسعه یافته بود، علاقه به ساخت گشایی اشیاء و بازسازی آن ها به شیوه ای جدید داشت. لذا لوستر آرت دکو نیز اغلب اشکال الهام گرفته از کوبیسم مانند مثلث ها، مربع ها، و ذوذنقه ای ها را به منظور خلق ساختارهای نوری جالب توجه از نظر دیداری به کار می گرفت.

لوستر مدرن جدید کروم بامبو-لوستر آرت دکو

قوتوریسم نیز حرکتی در ایتالیا بود که سرعت، تکنولوژی و عصر ماشین را ارج می نهاد. سبک لوستر آرت دکو نیز این علاقه به نوآوری و پیشرفت را  با محصولاتی که فرم های سرراست با آب کاری های کروم داشتند بازتاب می کرد. دیگر این که از اشکال صیقلی هواپیماها و اتومبیل ها الهام می گرفت، که نتیجه اش کاربردی بودن در عین خوشایند بودن از نظر زیبایی شناختی بود.

به گزارش Lightsonline ، در این دوران شیفتگی بسیاری به باستان شناسی ایجاد شد، و علاوه بر آن در زمان کاوش ها، آثار باستانی ساخته ی دست پیدا شدند – همانند آن هایی که در اهرام مصر پیدا شدند- که به مقدار زیادی بر هنرمندان و طراحان تاثیر گذاشتند.

سبک لوستر آرت دکو با مدرن سازی تم های هنری گذشته توصیف شده است، که شامل تاثیر یافتن های دلفریب از یونان باستان، مصر و آزتک ها  می شد. سبک لوستر آرت دکو اغلب دارای عناصری مانند خطوط زیک زاک، فرم های در هم ریخته، و اشکال هندسی می شود. این طراحی های برجسته و انتزاعی، بازنمایانگر انقصالی شدید از هنر نو که طبیعت گرا بود می باشد. سبک لوستر هنر نو پیش از سبک لوستر آرت دکو رایج بود.

عنصر تاثیرگذار دیگر بر سبک لوستر آرت دکو تکنولوژی بود. بسیاری از طراحی های نورپردازی آرت دکو دارای حسی صنعتی با خطوطی برجسته و سایه نمایی های تند هستند و متاثر از خطوط مشخص قابل مشاهده در ابداعات این دور مانند اسمان خراش ها، ماشین ها و هواپیما ها هستند. سبک لوستر آرت دکو در دهه 1960 حیات دوباره ای یافت، جایی که بر تحرکات هنری مدرن تاثیر گذار بود.

بسیاری از طراحان نورپردازی نام آور ،مجموعه ای از نورپردازی های هنر نو را می آفرینند و به صورت برجسته نشان می دهند. سبک لوستر آرت دکو بسیار گرایش به تطبیق پذیری دارد، که باعث می شود ضمیمه ای خوب برای هر منزل باشد.

به گفته ی ArtDecoStyle معمولا به طور مرسوم نورهای داخلی آرت دکو مانند نورهای رومیزی ، لوستر ها و دیوارکوب ها ساخته از استیل (فولاد)، کروم یا برونز پرداخت شده بودند. این باعث خلق ظاهری براق و صیقلی می شد.

آباژور رومیزی فلزی کریستالی-لوستر آرت دکو

  • طراحی های هندسی و زاویه دار، مانند زیکزاک ها و اشکال V شکل.
  • سر راست و مدرن
  • سایه بازی های عمودی و بلند
  • استفاده ی فراوان از فولاد، کروم، برونز و دیگر فلزات ‘براق’
  • معمولا بزرگ\مقیاس بزرگ، به جهت خلق فضای دراماتیک و تئاتری
  • نگاه پیشرو، یادآور زندگی ماشینی

نویسنده NiraHome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *