در خصوص لوستر آشپزخانه :

یکی از فضاهایی که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، فضای آشپزخانه است. به همین دلیل هم بسیاری از افراد به دنبال لوستر آشپزخانه هستند. چرا که وجود لوستر در آشپزخانه تاثیر بسیاری در بهبود کیفیت فضای آن خواهد داشت.

آشپزخانه به عنوان فضای مناسب پخت و پز و کار در خانه محسوب می شود. این فضا که فضایی کاربردی است و بسیاری از وقتِ کدبانوی خانه در آن سپری می شود، نیازمند روشنایی کافی و محیطی دلنشین است. اهمیت این فضا به حدی است که بسیاری از بانوان در زمان خرید خانه، بیشترین توجه را به آن دارند.

با این تفاسیر، و با توجه به این که این روزها استفاده از جزیره در آشپزخانه بسیار رایج شده است، لوستری را می توان لوستر آشپزخانه دانست که به خوبی بر روی جزیره قرار بگیرد و با آن تناسب برقرار کند. در غیر این صورت عدم تناسب باعث ایجاد نقض در فضا خواهد شد.

در چنین حالتی استفاده از انواع لاینر برای لوستر آشپزخانه مناسب است.

و یا می توان از انواع لوستر گرد یا مربع یا حتی انواع آویز تک لامپ به صورت تک یا دو تایی یا حتی سه تایی به صورت ترکیبی استفاده کرد.

البته که این قطعی نیست، و ممکن است در طراحی آشپزخانه جزیره در گوشه باشد، یا عمدا طراحی به صورتی باشد که نیازمند یک یا چند لوستر در وسط باشد. این ترکیب نیز اکثرا خطی است و شاید به ندرت بتوان ترکیب های غیر خطی را مناسب دانست.

در هر صورت، از ویژگی های مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان فراهم سازی نور مناسب و مورد نیاز در فضا
  • به آسانی کثیف نشدن و امکان تمیزسازی راحت و بدون دردسر (به دلیل بهداشتی بودن فضا)
  • هماهنگی حداکثری با سبک معماری داخلی فضای آشپزخانه و کابینت ها.

از مواردی که حتما می بایست در انتخاب این محصولات در نظر داشت، سبک معماری فضای آشپزخانه است. این سبک معماری را بیشتر می توان در آرایش سقف (نور مخفی) و کابینت ها دید. کابینت ها حجم بصری زیادی را در اختیار دارند و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت هستند.

کابینت ها می توانند مدرن، نئوکلاسیک (به صورت کلی پیشامدرن) و یا به یکی از سبک های پسامدرن باشند. این می تواند در انتخاب لوستر آشپزخانه بسیار تاثیرگذار باشد.

بهترین و سرراست ترین سبک مورد انتخاب برای آشپزخانه سبک لوستر معاصر است. در این صورت شما احتمالا دیگر مشکل اساسی نخواهید داشت. هر چند می توانید از انواع سبک های دیگر نیز بهره ببرید.

مثلا برای آشپزخانه ای که دارای کابیت های های گلس و مینیمال است، لوستر مینیمال می تواند گزینه ی مناسب باشد. همچنین انواع مدرن و پست مدرن هم بسته به سبک معماری داخلی آشپزخانه قابل استفاده هستند.

استفاده از لوستر آشپزخانه می تواند به تنهایی و یا در کنار دیگر تجهیزات روشنایی، مانند چراغ های سقفی یا نورهای مخفی باشد. البته چراغ های سقفی بیشتر جنبه ی مدرن دارند، و در این صورت بهتر است که از لوستر مدرن به منظور نورپردازی اشپزخانه استفاده کرد.

معمولا (و نه قطعا) ، می توان کابینت های دارای روکش چوب و همین طور خطوط داخلی را کلاسیک دانست. کلاسیک بودن را همین طور می توان در وجود ستون ها یا سرستون ها و دیگر الحاقات آن جستجوی کرد. برای یک کابینت کلاسیک (یا همون نئوکلاسیک) ، سبک های معاصر، پست مدرن و یا نئوکلاسیک پیشنهاد می شوند.

 
لوستر لینارا آشپزخانه منزل
استفاده از محصولات لینارا در آشپزخانه منزل

اما بیایید نگاهی به متریال مصرفی در لوستر آشپزخانه هم داشته باشیم.

فلز، متریال نسبتا قابل قبولی است، اما چرا؟ اگر با سبک شما همخوانی داشته باشد، لوستر فلزی می تواند گزینه ای ایده آل باشد. اول این که تمیز گردن آن به نسبت راحت تر است، و دوم این که با حال و هوای مدرن سازگار تر است.

البته شیشه و کریستال یا دیگر متریال ها نیز مناسب هستند، اما باید همیشه حواستان به نگهداری و تمیز کردن باشد. در این حالت، کم بودن تعداد کریستال ها بهتر است، و همین طور این که استفاده از متریال های چرک گیر مثل پارچه مناسب نیست.

در خرید حتما به اندازه و محل نصب فضا دقت کنید. همین طور این که دقت کنید ارتفاع نصب می بایست مورد توجه قرار بگیرد. مثلا اگر آن را بر روی جزیره نصب می کنید، فضایی خالی را برای گل های فصلی یا دیگر الحاقات میز در نظر بگیرید.

سوالات متداول :

  • به صورت کل باید در نظر بگیرید که در فضای آشپزخانه نیازمند نور مناسب هستیم. شاید تنها فضای داخلی در خانه که قطعا نیازمند نورپردازی و روشنایی مهندسی شده باشد، آشپزخانه باشد.
  • به تاثیر بخارات پخت و پز و همین طور پاشش احتمالی روغن دقت داشته باشید. از طرفی اگر لوستر آشپزخانه بر روی جزیره یا میز غذاخوری نصب می شود، کثیف بودن آن می تواند بر سلامت غذا تاثیر بگذارد. پس دقت کنید، محصولی را خریداری کنید که به راحتی کثیف نمی شود، راحتی آن تمیز باشد و یا ساز و کاری برای تمیز کردن ویژه تر آن در نظر بگیرید.
  •  ارتفاع نصب یا آویز آن معمولا متفاوت از دیگر محصولات است. خصوصا این که احتمالا قرار است در زیر آن غذا یا گل های فصلی یا دیگر اکسسوری تزئینی قرار بگیرد.

شاید با خودتان بگویید، بهتر است که فضا را باز کنیم و به نصب نور مخفی یا چراغ سقفی کفایت کنیم. در این صورت یک فضای مینیمال مدرن خواهید داشت. اما این در حالی است که استفاده از لوستر آشپزخانه ی شما را متحول می کند.

حتی اگر شما قصد ندارید میز غذاخوری یا حتی صبحانه خوری در آشپزخانه ی خودتان قرار دهید، باز هم وجود یک المان تزئینی آویز، فضای خالی میانی را که بین فضای بیرونی و کابینت ها قرار گرفته است را پر می کند. در این صورت یک حائل نورانی و زیبا دارید که فضا را به زیبایی تلطیف می کند.

با پیشرفت تکنولوژی و وجود نرم افزارهای طراحی داخلی سه بعدی، مانند 3dsmax ، دیگر می توان فضا را پیش از رسیدن به نتیجه مشاهده کرد. بسیاری از محصولات ما دارای مدل های سه بعدی با کیفیت و بر اساس واقعیت هستند، که به درخواست، در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

همین طور این که می توانید تصاویر با کیفیت محصولات را ببینید و از مشاوره ی تلفنی کارشناسان مجرب بهره ببرید. اگر می خواهید انتخاب شما مطمئن تر باشد، استفاده از انواع لوستر لاینر معاصر را نیز در نظر بگیرید. این محصولات به خوبی با بیشتر فضاهای آشپزخانه ی منازل سازگار می شوند.

در صورت وجود یک میز مستطیلی مانند جزیره یا میز ناهارخوری، استفاده از یک لوستر آشپزخانه لاینر یا چند مدل گرد پیشنهاد می شوند. در صورتی که می توان از دو مدل کوچک تر نیز بهره برد. همچنین این که در صورت وجود میزی مثل صبحانه خوری مربع یا گرد، استفاده از مدل گرد یا مربع کمی کوچک تر به صورت تک پیشهاد می شود.

البته بسته به ابعاد فضای خودتون می توانید یک محصول در مرکز و یا دو سه محصول در خط مرکزی نصب کنید.