در ادامه مطلب پیش که به ملاحظات طراحی در خرید و انتخاب لوستر پرداختیم، در اینجا به روش های هماهنگی لوستر با سبک های مختلف معماری می پردازیم.

1- لوستر کریستالی :

هماهنگی لوستر کریستالی معماری

لوستر کریستالی شناخته شده ترین و پرکاربردترین نوع لوستر است. وقتی که بیشتر مردم به لوستر فکر می کنند، در ذهن ان ها لوستر های کریستال مدرن می آید. این لوستر ها به راحتی کاربری و آراستگی را در کنار هم می آورند، و هر فضایی را که در آن نصب شوند را ارتقا می دهند. اگر چه لوستر های کریستالی با ظاهر دارای جنبه های زیبایی شناسانه کلاسیک مردم را  فریفته می کنند، دلایل دیگری نیز ورای ظاهر آن ها برای خریدشان وجود دارد.

در واقع برخلاف ظاهر بسیار شکننده شان، این لوازم نوری کاملا بادوام هستند. شیشه ی کریستالی مورد استفاده در لوستر بیشتر از دیگر انواع لوستر داوم می آورد.

همچنین شیشه کریستالی در خیلی از لوستر ها، بسیار مقاوم در برابر حرارت است.  تصور غلط رایج در خصوص لوستر های کریستالی این است که تمیز کردن آن ها سخت است. نه خیلی سریع، ولی در عمل لوسترهای کریستالی بسیار راحت نمیز می شوند، و تلالو خود را برای سالیان سال حفظ می کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب “اصول تمیز کردن لوستر کریستالی” را مطالعه کنید.

به غیر از مسئله ی تجمع گرد و خاک، شیشه کریستالی باعث می شود لوستر کریستالی به سختی کهنه بشوند. لوسترهای کریستالی به جهت به کاربردن با سبک های مختلف طراحی داخلی کلاسیک فوق العاده هستند.

هماهنگ کردن لوستر کریستالی با سبک های مختلف

هماهنگی لوستر کریستالی با سبک طراحی داخلی سنتی

هماهنگی لوستر کریستالی سبک سنتی

سبک سنتی (Traditional) سبکی است که بر روی جلد هر مجله طراحی داخلی می بینید. درست همانند طراحی سنتی، در زمان فکر کردن به لوستر های سنتی، همیشه لوستر های کریستالی در ذهن می آیند. به دلیل طبیعت ساده طراحی شان، لوسترهای کریستالی می توانند به سادگی مرکز توجهات اتاق سبک سنتی باشند.

طراحی داخلی سنتی، آرام، منظم و بسیار قابل پیش بینی است. می بایست هر یک از دکوراسیون و تکه های مبلمان پیروی کننده تناسب با زیبایی شناسی طراحی سنتی باشند. مبلمان ها همیشه کلاسیک، هماهنگ و نامتضاد هستند، در حالی که اکسسوری ها همیشه به صورت جفت و در مرکز اتاق قرار داده می شوند. منسوجات زیاد گل دار و  براق نیستند، تا حواس مهمانان را از زیبایی کل اتاق پرت نکنند.

رنگ های دیوار نوعا استاندارد، قابل پیش بینی و غیر-مغایر هستند. به منظور خلق تعادلی شگفت انگیز در اتاق، همیشه روشن ترین رنگ ها بر روی دیوارها هستند، در حالی که اثاثیه و کف دارای عمیق ترین فام ها می باشند. یک لوستر کریستالی با اثری چشم-نواز باعث برقراری تعادل در طراحی نامتناقض اتاق می شود در حالی که هنوز سبک سنتی را هم حفظ می کند.

هماهنگی لوستر کریستالی با سبک طراحی داخلی مدرن اواسط-قرن

هماهنگی لوستر کریستالی سبک مدرن اواسط قرن

سبک مدرن اواسط-قرن (Mid-Century Modern) سبک های سنتی و غیر-سنتی، مانند طراحی مینیمال را ترکیب می کند و چیزی نو خلق می کند. این سبک به دلیل گزینه های طراحی نامحدود خود که می تواند در هم آمیخته و در عین حال هماهنگ باشند،سبکی بسیار خوشایند است. لوستر کریستالی می تواند به وسیله ی ظاهر سنتی و دارای لبه های صاف و تراش خورده ی خود به خوبی با این طراحی مطابق بشود.

جنبه های اتاق مدرن اواسط-قرن همانند سبک مینیمال، من جمله طراحی صاف و ساده و تاکید اولیه و اولویت بر کارایی هستند.

هدف لوستر در فضای مدرن اواسط-قرن تکمیل سادگی اتاق و ظاهر صاف و ساده آن است. موافق با گستره ی وسیعی از رنگ های دیوار، ازرنگ های خنثی گرفته تا سرزنده و سیاه و سفید ساده، این سبک نورپردازی فوق العاده به نظر می رسد.

متریال مورد استفاده برای این سبک از انواع رایج گرفته تا متریال های غیر-سنتی مثل پلکسی گلس، پلاستیک، وینیل، و شیشه ی عادی متغیر است.

2- لوستر های LED :

هماهنگی لوستر LED ال ای دی سبک معماری

لوسترهای LED جدید و باب روز هستند. مزیت این لوستر ها در دوام و هماهنگی آن ها با محیط زیست است. همچنین LED ها تنوع زیادی دارند و لامپ های LED مناسب بسیاری لوسترها هستند. لوستر های مدرن LED نیز در گستره ای از اشکال ارائه می شوند.

برخی از این لوستر ها هستند که شبیه اشکال سنتی لوستر مانند کاسه ها و گوی ها به نظر می رسند، در حالی که انواعی دیگر نیز هستند که به شکل های معاصر مثل اسپوتنیک و اسپیرال ارائه می شوند. برای هر فضایی سبکی از لوستر وجود دارد که متناسب باشد.

از کمک به حفظ محیط زیست گرفته تا مباحث انرژی، دلایل بسیاری برای خرید لوستر LED در خانه وجود دارد. هنگامی که مهمانی به خانه شما قدم می گذارد، کاملا تحت تاثیر لوسترهای مدرن قرار می گیرد.

نکته : در تکمیل اطلاعات ارائه شده در منبع این مطلب، امروزه با توجه به وجود لامپ های Filament COB LED در بازار، می توان از بعضی از مزایای ذکر شده در بالا، به شرط استفاده از این لامپ ها در دیگر سبک های لوستر مثل لوستر کریستالی و … بهره برد.

هماهنگ کردن لوستر LED با سبک های مختلف

هماهنگی لوستر LED با سبک معاصر

هماهنگی لوستر LED سبک معاصر

معنای سبک معاصر (Contemporary) تماما در خصوص بازآفرینی جدید ترین چیز های باب روز است. در حال حاضر، سبک معاصر دارای ظاهری صاف و ساده، مینیمال و چشم-گیر است، که می تواند شامل گستره ای از انواع چیزهای باب روز کنونی باشد.

اتاق با یک لوستر LED معاصر دارای همان ظاهر صاف و ساده، همراه با حسی از جنب و جوش، که مکمل طراحی بسیار مینیمال است خواهد شد. اگر چه لوستر های LED معاصر جلوه ی اتاق طراحی شده به سبک معاصر را می ربایند، ولی تنها با افزودن دیگر لوازم دکوراسیون معاصر بهبود می یابند.

گرایش های سبک معاصر کنونی شامل ترکیب فلز ها با یکدیگر، ترکیب چوب با فلز، ترکیب پرداخت ها(ی مختلف) و استفاده از دکوراسیون قدیمی می شود.

این دکورهای پرطرفدار با داشتن دیوار های دارای رنگ خنثی با یک دیوار دارای پرداخت روشن یا مبلمانی که به عنوان تاکید به کار می رود خوب جور می شوند. همچنین ممکن است موارد تاکیدی پرداخت فلزی کروم یا نیکل داشته باشند که می تواند همراه با لوازم خانگی و مبلمان استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) به کار بروند.

هماهنگی لوستر LED با سبک گذار

هماهنگی لوستر LED سبک گذار

سبک گذار (Transitional) یعنی ترکیب معماری معاصر و سنتی با هم. لوسترهای LED بسیار مناسب با این سبک هستند. در صورت استفاده از لوسترهای LED گذار، شما نمونه ای کامل از یک چیز پرطرفدار معاصر دارید که می تواند با تعدادی چیز پر طرفدار سنتی به کار برود.

مشابه سبک معاصر، طراحی داخلی گذار بر مبنای کم بودن رنگ بر دیوار ها است، تا اتمسفری صاف و ساده و آرام را فرابخوند.

LED با قابلیت انعطاف پذیری و با تکمیل رنگ های خنثی در اتاق، بهترین نوع لوستر برای این کار است. شما همچنین می توانید از رنگ های تیره برای دکورتان استفاده کنید تا به اتاقی که از دیگر لحاظ متوازن و خنثی است عمق بیافزایید .

خانه می بایست رویکرد مینیمالیستی را با سبک های کلاسیک، مانند استفاده از آثار هنری تاثیرگذار بزرگ، و به کارگیری عناصر دارای تکسچر، مانند استیل، منسوجات، چوب خیزران، شیشه، فلزی و چوب، در اتاق ترکیب کند.

3- لوستر چوبی :

هماهنگی لوستر چوبی معماری

یک لوستر چوبی با پرداخت طبیعی مرمت شده (چوبی که قبلا در جای دیگر به کار می رفته و مرمت شده) یا هواخورده خلق می شود. ایده ی پشت لوستر های چوبی آوردن طبیعت به درون خانه است. مزایای آوردن طبیعت به درون یک محوطه فراوان است.

به گفته ی USA Today، متخصصین سلامت می گویند که وجود پرداخت های طبیعی در خانه شما، می تواند با افزایش حس شادمانی و تندرستی و در عین حال کاهش حس استرس، اضطراب و افسردگی، سلامت ذهنی را بهبود دهند.

همچنین متریال های طبیعی به صاحب حانه از جهت اقتصادی منافعی می رسانند. متریال هایی مثل خیزران بیشتر از بسیاری از متریال های غیرطبیعی دوام دارند. شاید شما فکر کنید، “این طور نیست، چوب فرسوده می شود”. درست است، ولی برخلاف بیشتر متریال ها و مشابه قالب کرمان¹ می مانند، اگر مراقبت های درستی صورت بگیرد، حتی پس از کهنه شدن ظاهر بهتری هم خواهند داشت.

نه تنها این که دوستدار-محیط-زیست، مقرون-به-صرفه، و مناسب با سلامت صاحب خانه هستند، حتی ظاهری شگفت انگیز هم دارند. مهمانانی که وارد خانه ی دارای لوستر چوبی می شوند، حس راحتی و دعوت شوندگی را با زیبایی طبیعت بیرونی که به ارمغان می آورد احساس می کنند.

هماهنگ کردن لوستر چوبی با سبک های مختلف

هماهنگی لوستر چوبی با سبک راستیک

هماهنگی لوستر چوبی سبک راستیک

لوسترهای چوبی خوشاید سبک طراحی داخلی راستیک (Rustic) نیز هستند. این سبک طراحی داخلی خصوصا برای استفاده با منابع طبیعی به عنوان دکور طراحی شده است. متریال طبیعی شامل دکورهای ساخته شده از چوب، سنگ، و هر منبع طبیعی دیگری می شود.

سبک چوب راستیک با سطوح خشن و غیرعادی جور در می آید. این می تواند شامل لوسترهای چوبی راستیک دارای پرداخت های هواخورده یا فرسوده شده باشد.

همچنین مبلمان می بایست ظاهری با پرداخت رنگ هواخورده یا فرسوده، که در طبیعت دست نخورده پیدا شدنی است، داشته باشد.می بایست گلیم ها، پارچه های کتانی و پارچه های مبلی طراحی ساده با جنبه های طبیعی داشته باشند.

هماهنگی لوستر چوبی با سبک ساحلی

هماهنگی لوستر چوبی سبک ساحلی

وقتی به سبک ساحلی (coastal ) فکر می کنید، بی درنگ به ظاهر استوایی و گرم آن فکر می کنید. این اتاقی پر از رنگ های دیوار طبیعی که با دکور دریانوردی آراسته شده می شود.

چطور می توانید با لوستر خود طراحی استوایی و گرم را تقویت کنید؟

درست حدس زدید! از لوستر چوبی استفاده کنید.

داشتن لوستر چوبی حسی طبیعی و گرم، که به خوبی با سبک ساحلی جور می شود، را می آفریند. طراحی ساحلی با استفاده از پرداخت های  هواخورده، فلزی و صاف و ساده در طراحی داخلی منزل،  یعنی بخشیدن این حس که شما و مهمانان شما درون خانه ای ساحلی هستید.

همچنین با مبلمان راستیک که مخلوطی از فام های اقیانوسی و سفید را داشته باشد جور می شوند. به منظور کامل کردن ظاهر ساحلی خانه، اتاق را با دکوراسیون های دارای طراحی دریانوردانه تکمیل کنید.

هماهنگی لوستر چوبی با سبک خانه ی روستایی (رعیتی)

هماهنگی لوستر چوبی سبک روستایی

همچنین لوسترهای چوبی مکمل سبک خانه ی روستایی (Farmhouse) هستند، هدف از این سبک، خلق ظاهر دعوت کننده و آرامبخش خانه ی روستایی است.

همچنین سبک خانه ی روستایی از چیزهای پرطرفدار مدرن، استفاده می کند،  مثلا استفاده ار رنگ های دیوار و مبلمان خنثی، و ترکیب چوب با فلز. این سبک همراه با متریال های ارگانیک بسیار خوب به نظر می رسد، ترکیبی از بافت ها با رنگ های مبلمان و دیوار خنثی، و ترکیب منسوجاتی مانند پنبه ای (نخی) و کتانی.

در محدوده هایی که امکان بهره مندی از یک لوستر نیست، سبک روستایی خودتان را توسط نورهای گاراژی (Barn Light) تکمیل کنید.

منبع : https://www.lampsusa.com/blogs/buyers-guides/chandelier-buyers-guide

 

¹- اصطلاح  به جهت تقریب ذهن در زمان ترجمه ایرانیزه شده

نویسنده نیراهوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *