لامپ G9 لوستر کریستالی هیوا ، تمیز کردن لوستر

ممکن است در ابتدا یاد گرفتن این که چطور لوستر کریستالی را بدون آسیب زدن به آن تمیز کنیم، کلافه کننده به نظر می رسد. ولی در واقع اگر از این مراحل سریع و ساده پیروی کنید، این کار ان اندازه هم سخت نیست.

قبل از شروع، ایده ی خوبی است که فیوز لوسترها را غیر فعال کنید. اگر این امکان را ندارید، حداقل لوستر را خاموش کرده و به لامپ ها اجازه بدهید قبل از تمیز کردن لوستر سرد بشوند.

بسیاری از لوسترها پرداخت هایی دارند که به صورت کامل لاک الکل شده اند و پشت سازی دارند، پس شما نمی بایست از پاک کننده های مایع یا ساینده ها استفاده کنید. این مواد شیمیایی می توانند پرداخت را خراب کنند، باعث بی رنگ شدن، پوسته پوسته شدن، یا شکستن بشوند. اگر در خصوص شیوه ی تمیز کردن لوستر منزل تان سوالی دارید، می توانید به راهنمای محصول مراجعه کنید یا وبسایت تولید کننده را برای دستورالعمل های پاکسازی بررسی کنید.

تمیز کردن لوستربه صورت هفتگی

هر هفته یک بار، گردگیر مغناطیسی را بردارید و به آرامی در اطراف لوستر حرکت کنید، و به وسیله ی آن لامپ ها،کریستال فا، و قسمت های فلزی لوستر را لمس کنید. گردگیر مغناطیسی یا چوب تمیز کننده ی نرم باعث می شود تار ها و گرد و خاک، بیشتر از گردگیر های پرِ سنتی سست بشود و می تواند ذرات گرد و خاک را در هوا رها کند.

تمیز کردن لوستر در بهار و پاییز

اگر شما لوسترتان را در فهرست تمیزکاری های فصلی قرار دهید، برنامه ریزی برای تمیزکاری دقیق تر آن به صورت دوبار در سال ساده است. بر روی نردبان به قدری بالا بروید که بتوانید یک نگاه نزدیک به سر تا پای لوستر بیاندازید. هدف شما شناسایی آویزهای شل شده یا کریستال های تاب خورده و محکم کردن ان ها قبل از عملیات تمیزکاری است.

به این منظور، یک جفت دست کش نرم یک بار مصرف تهیه کنید. دستکش ها را بپوشید و با احتیاط هر قطعه کریستال و همین طور بخش های فلزی و لامپ ها را دستمال بکشید. این دستکش ها ضروری هستند، چون به شما اجازه می دهند از فشار انگشتان تان برای قطعات به هم پیچیده استفاده کنید و کم و بیش مقدار فشار مورد نیاز را اعمال کنید. این دستکش ها در زمان حرکت بین قسمت های مختلف، باعث جلوگیری از لک شدن و یا ایجاد اثر انگشت بر روی کریستال های تمیز و براق می شود.

تمیزکاری لوستر به صورت سالانه

سالی یک بار لوستر را از هم باز کنید و هر قطعه را به خوبی تمیز کنید. یک بخش از دانش تمیزکردن لوستر،  داشتن برنامه ای برای سر جای خود قرار دادن قسمت های تمیز شده است. در زمان تمیز کاری، قسمت های متفاوت کریستال های لوستر را در کنار هم قرار دهید، یا تصاویری نزدیک از لوستر بگیرید، تا (امیدوارانه!) قبل و بعد لوستر شما یکی باشد.

همان طور که در بالا خاطر نشان شد، با استفاده از یک جفت دستکش یک بار مصرف، از ایجاد اثر انگشت بر روی کریستال ها جلوگیری کنید. با استفاده از یک پارچه ی آغشته به شوینده ی سبک و آب گرم، به آرامی تک تک قطعات کریستالی و اجزای فلزی را تمیز کنید. برای رسوب های سخت تر می توانید از دستمال میکروفایبر مرطوب شده با سرکه و آب استفاده کنید و قطعات لوستر را توسط یک پارچه ی آب گیر خشک کنید. سپس همه قطعه ها را روی دستمال بدون پرز یا میکروفایبر پهن کنید تا با هوا خشک بشوند؛ اگر عجله دارید می توانید آن ها را با مالش خشک کنید.

تمیز کردن لوستر کریستالی بدون از هم باز کردن قطعات

درک می کنیم اگر فکر کردن به این که لوستر را قطعه قطعه پایین بیاورید برای شما ترسناک به نظر برسد. اگر یکی از کریستال ها را گم کنید، یا این که نتوانید متوجه شیوه ی بازگرداندن آن به جای خود بشوید چه؟ شما می توانید با استفاده از اسپری، لوستر خود را بدون از هم باز کردن تمیز کنید، ولی این کار باعث کثیف شدن (دیگر) چیزها می شود.

بسیاری از تمیزکننده های تجاری لوستر کریستالی وجود دارند که ” tout spotless” و “sparkling shine” (برندهای خارجی) و احتمالا دیگر برند ها نیز احتمالا به کار می آیند. البته می توانید با یک تمیز کننده لوستر خودساز DIY که  هزینه آن چند هزار تومان بیشتر نمی شود، به یک جلای براق برسید. یک بخش سرکه ی مقطر سفید و سه بخش آب مقطر را با هم ترکیب کنید و درون یک اسپری بریزید. از آب مقطر استفاده می کنیم، تا از بروز لک پس از تبخیر جلوگیری کنیم.

این گونه لوستر را بدون جدا کردن قطعات آن تمیز می کنیم:

  • فیوز را قطع کنید
  • یک برگ پلاستیک زیر لوستر قرار دهید تا از خیس شدن کف جلوگیری کنید.
  • لامپ ها را جدا کنید و سوکت (سرپیچ) ها را با پلاستیک و چسب نواری بپوشانید.
  • لوستر تمیز کن خود را بر روی تمام لوستر اسپری کنید  تا خوب خیس بشود.
  • به اسپری کردن لوستر ادامه بدهید، تا حدی که آبی که از آن پایین می ریزد شفاف بشود.

به لوستر اجازه بدهید که در همان حالت خشک بشود، پلاستیک ها را از سرپیچ ها جدا کنید و مطمئین شوید قبل از استفاده از دستمال میکروفایبر کاملا خشک شده باشند. کثیف کاری که کردید را تمیز کنید! فیوز را وصل کنید، کلید لوستر را بزنید، و شاهکار درخشان خود را به نظاره بنشینید!

 

نکته : این روش تمیز کردن لوستر از وبسایت زیر ترجمه شده است. لذا نیراهوم لزوما این روش را تضمین نمی کند و می توانید به اعتبار وبسایت زیر از این روش استفاده کنید. همچنین نیراهوم متذکر می شود که برای انجام تمیزکاری لوستر، باید لوازم مناسب و بنیه ی کافی را داشته باشید، در غیر این صورت حتما از نیروی کار مناسب استفاده کنید و لوازم مورد نیاز را تهیه کنید.

how to clean a chandelier | the maids

نویسنده نیراهوم

دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *