در خصوص لوستر معاصر :

وقتی از لوستر معاصر سخن می گوییم باید گفت که در تعریف،  تاریخ معاصر جهان و ایران، دورانی از تاریخ است که از پایان جنگ جهانی دوم شروع و تا زمان حال ادامه دارد. این دوران در ایران از سال ۱۳۲۴ خورشیدی محسوب می‌شود که مصادف با سال چهارم پادشاهی محمدرضا پهلوی (۱۳۲۴ خورشیدی) است.

البته این تعریف یک تعریف نهایی نیست و شاید چند وقت دیگر تعریفی به روزتر ارائه شود، چرا که معاصر بودن یعنی هم دوره بودن، و این هم دوره بودن می تواند با گذر زمان تغییر کند.

در هر صورت، در این لحظه! با توجه به تعاریف بالا، باید بگوییم که لوستر معاصر، لوستری است که با مبانی نظری و دیدگاه های فلسفی پس از 1942 میلادی هماهنگ باشد. این یعنی بخشی از دوره ی مدرن (حدودا 27 سال بین 1945 و 1972) و بخشی از دوره پست مدرن (حدودا 52 سال بین 1972 و 2024).

البته حالا که در دوره ی پست مدرن به سر می بریم، باید بگوییم که وزن پست مدرنیزم بر مدرنیزم می چربد، و این یعنی باید نگاه بیشتری به پست مدرنیته داشته باشیم.

با این تفاسیر، می توانیم بگوییم که لوستر معاصر، محصول روشنایی دکوراتیو آویز سقفی است، که ویژگی هایی مثل مینیمالیسم و کاربردی بودن را از مدرنیسم به ارث برده است، و ویژگی هایی مثل هماهنگی با دیدگاه های سنتی را از پست مدرنیسم.

البته همان طور که در مطلب “5 چیز که می بایست پیش از خرید لوستر معاصر قرن 21 در نظر بگیرید” گفته شد، لوستر معاصر مترادف است با زیبایی و تجمل، در عین دست نکشیدن از کارکرد و خواسته های روز . که این مطلوب بسیاری از مردم است، چه آن هایی که به تجمل علاقه دارند، و چه آنهایی که کاربردی و به روز فکر می کنند.

لذا به صورت کلی می توان ویژگی های لوستر معاصر را این ها عنوان کرد:

  • تمایل به مینیمالیسم: و این یعنی پرهیز از تزئینات زائد. درست است که دیدگاه معاصر مخالف تزئینات نیست، اما باز هم تزئینات را فقط وقتی به کار می برد که کاربرد تزئینی آن حساب شده باشد.
  • تمایل به سنت گرایی: سنت ها لزوما مخالف مدرن بودن نیستند! ما در سنت های ایرانی می بینیم که کارآمدی تا چه حد بر تجمل گرایی ارجح است. این در خصوص برخی از سنت های دیگر ملل نیز صادق است. پس استفاده حساب شده از سنت را می توان  ویژگی مناسب دانست.
  • استفاده از متریال های جدید: چرا نباید از هر متریال ممکنی برای تزئینات استفاده کرد؟ حتی چیزی که عجیب یا ارزان باشد. خصوصا متریال های طبیعی که سازگاری خوبی با ذات طبیعت گرای بشری دارند. البته این در تضاد با استفاده زا متریال های رایج نیست.
  • هماهنگی با سبک های مختلف معماری:  از آن رو که لوستر معاصر دارای ویژگی های چندگانه است، معمولا می تواند با بیشتر سبک های معماری هماهنگ شود، البته این به معنای هماهنگی با تمام سبک ها نیست، بلکه به معنای هماهنگی با سبک های متعدد است.

سوالات متداول :

  • لوستر معاصر می تواند مدرن هم باشد، ولی عکس این گزاره لزوما برقرار نیست.
  • سخت گیری های بعضا بیش از حد مدرنیته، می تواند با دیدگاه های معاصر ناسازگار باشد.
  • استفاده ی درست از سنت و سبک های پیشامدرن را می توانیم ویژگی بارز لوستر معاصر بدانیم.

در صورتی که علاقه ی زیادی به سبک کلاسیک دارید، یا همچنین اگر می خواهید محیط داخلی شما مجلل باشد، اما از طرفی می خواهید معماری داخلی شما به روز باشد، می توانید تلفیقی از معماری کلاسیک یا معماری سنتی، یا هر سبک معماری پیشامدرن را با لوستر معاصر داشته باشید.

همچنین این که در زمان انتقال از یک منزل به منزل دیگر، یا در صورت هر گونه بازسازی یا تغییر دکوراسیون داخلی، نیاز به خرید لوستر جدید ندارید و می توانید همان محصول خریداری شده ی قبل را دوباره استفاده کنید. پس بسیاری از دغدغه های شما حل خواهد شد.

بله! اتقافا در صورت استفاده از لوستر معاصر، مشغولیت ذهنی کمتری برای عدم هماهنگی خواهید داشت، پس با خیال راحت تری می توانید محصول باب میل خودتان را انتخاب کنید.

همچنین حتما بر روی مشاوره ی تخصصی کارشناسان نیراهوم، و استفاده از مدل های سه بعدی اماده حساب باز کنید. می توانید تصاویر محیط خود را ارسال کنید و از بین چند گزینه ی اعلام شده، محصول مورد نظر خودتان را گزینش کنید.

در این خصوص تقریبا هیچ نوع محدودیتی ندارید. حتی در نظر داشته باشید که می توانید برای فضاهایی مثل سرویس بهداشتی نیز از لوستر معاصر بهره مند شوید.

این نوع از محصولات در ابعاد مختلف، به سبک های مختلف ، و با ویژگی های زیبایی شناختی متنوع تولید می شوند. پس خیالتان راحت باشد که حتما می توانید گزینه ی مطلوب خودتان را پیدا کنید.

همین طور این که کاربردی بودن باعث می شود نور خوبی فراهم شود، و استفاده از متریال های مختلف، این امکان را به شما می دهد که هماهنگی بهتری را برقرار کنید. حتی متریال های کم خطری مثل صدف، می توانند فضای اتاق خواب شما را بدون احتمال آسیب به هنگام بروز بلایای طبیعی تزئین کنند.