تفاوت لوستر سنتی مدرن
تفاوت لوستر سنتی و مدرن

وقتی به لوستر فکر می کنیم، ورای کاربری نورپردازانه آن می اندیشیم؛ المان هایی مثل زیبایی شناسی، رنگ، بافت، سبک و سلیقه وارد بازی می شوند. از این رو انتخاب لوازم نوری مناسب نیازمند توازن است. لوستر ها به عنوان یکی از لوازم نورپردازی قابل توجه امروزی ، به مشتقات متفاوتی ارتقا یافته اند- و از آنجا که ممکن است متمایز سازی آن ها تا آخرین جزئیات غیر عادی باشد، فهم این که چطور سبک های مختلف با هم اشتراکاتی دارند می تواند باعث صرفه جویی در وقت بشود.با این که علی الخصوص لوستر های مدرن و سنتی، اصطلاحات رایجی در گستره ی لوستر هستند، هر دو آن ها تفاوت های برجسته ای دارند. در زیر راهنمایی مشروحی برای متمایز کردن و شرح تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی قرار داده شده است.

5 ویژگی که لوسترهای مدرن را از لوسترهای سنتی متمایز می کند :

تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی در تقارن

تفکر کلی پشت مدرنیسم، سادگیِ کاربردی بود. بر خلاف لوستر های سنتی، لوسترهای نوگرایانه از هویت درونی خود وام گرفته اند،که بیشتر شکل های متقارن ساده را به خود می گیرد. عامل مینیمالیست لوسترهای مدرن اصلا نزدیک به لوستر های سنتی نیست؛ آن ها اشکال برازنده و ساده ای را به رخ می کشند که حسی زلال را به هر فضایی که می آرایند وارد می کنند. در سمت دیگر، لوسترهای سنتی خیال انگیزتر هستند، و  حنبه ای هنری و فریبنده از خود نشان می دهند. همین طور ساختار پیچیده ی لوسترهای سنتی آن ها را متفاوت می کند؛ این طراحی های پرنقش و نگار اسبابی ریزبینانه را می آویزند، که باعث می شوند نقطه ی کانونی اتاقی که به آن آراسته می شوند باشند.

لوستر گرد فلزی مدرن
متریال فلزی یک لوستر مدرن.

تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی در متریال ها

کنتراست قابل ذکر لوسترهای مدرنیستی و سنتی متریال های اولیه آن ها است. طراحی های لوستر اواسط-قرن ساده و بی پیرایه است، که به ساختار آن ها منجر می شود؛ آن ها از متریال های خام طبیعی ساخته شده اند. لوسترهای مدرنیسیتی به وسیله ی بافت های طبیعی مثل چوب، چرم و فلزی طراحی شده اند، که باعث می شود برای ساده گرا ها بی نقص باشند. در سوی دیگر، لوسترهای سنتی، شامل کریستال، شیشه و منسوجات می شوند. در حالی که هر دو لوسترهای سنتی و مدرن حسی متفاوت را به ارمغان می آورند، زیبایی در هم بافته ی لوسترهای برخواسته از طبیعت به اندازه ی اسباب تزئینی سنتی جالب توجه می باشد.

تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی در خطوط و تراش ها

لوستر کریستالی شمشی خطی
تقارن و خطوط و تراش های صاف و ساده در یک لوستر کریستالی مدرن.

وضوح نقطه ی کلیدی لوستر های مدرن است. تقارن دقیق این لوسترها، به اشکال و منحنی های ساده ی آن ها وابسته است. لوستر های مدرنیستی مزین به منحنی هایی نرم و خطوط افقی صاف هستند، که جای کافی برای دیگر عناصر دیداری در اتاق باقی می گذارند. در طرف دیگر، لوستر های سنتی، طراحی های ساختاری پیچیده را به رخ می کشند که باعث می شود که بی شک بهترین عنصر نمایشی در هر اتاق باشند. می توانیم فرم بی همتای لوسترهای سنتی را به کمبود خطوط و تراش های دقیق نسبت بدهیم. صرف نظر از جهتی که ممکن است شخص به آن متمایل باشد، هر دو لوستر های سنتی و مدرن با گزینه های سبکی مورد پسند همساز هستند.

تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی در رنگ ها و فام ها

برخلاف لوستر های اواسط-قرن، لوستر های سنتی -که از نظر فرهنگی جالب توجه هستند-، دارای نمایش زیبنده از رنگ هستند. لوسترهای سنتی، خصوصا انواع کریستالی، به دلیل شکست های نور در منشورها، رنگ های مختلفی از خود بروز می دهند. عموما وقتی لوسترهای سنتی را طبقه بندی می کنیم، به یک پالت رنگ معاصر با سایه رنگ هایی از سبز پر انرژی، آبی آرامش بخش و سرخ گرم می اندیشیم. در مقام مقایسه، لوازم نوری مدرن پایبند به تک رنگ ها و سایه روشن های طبیعی هستند. سفید شیری، بژ، رنگمایه های خاکی و تک رنگ های برحسته، اجزای اصلی لوسترهای مدرنیستی هستند.

تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی در طراحی های دوره محور

در حقیقت با طراحی های خاص که نشان دهنده کنتراست انکار ناپذیر نسبت به دوره های خاص هستند، بیشتر طراحی های لوستر از دوره ی تکوین شان به نتیجه می آید. مثلا لوازم نوری سنتی، با طراحی های شمعی و شاخه ای تولید می شوند که به صورت تنگاتنگی با دوران 1700 پیوند دارند، زمانی که در ابتدای امر ساخته شدند. شام های روشن شده با شمع و ویژگی نمادشناسانه وابسته به شکارِ شمع و طراحی های لوستر شاخه شاخه، به تناظر وابسته به قرن 18 هستند. در سمت دیگر در قرن نوزدهم مدرنیسم با پشتوانه ی سادگی و کاربردی بوددن در اوج بود. لوازم نوری مدرن بر این ارزش ها تاکید دارند، در حالی که بیشتر طراحی ها درونمایه ی مینیمالیسم را در بر دارند.

جمع بندی :

لوسترها ضمیمه هایی عالی برای هر فضایی  ایجاد می کنند- آن ها مکمل هر سبک و دکوری هستند. شگرد ترکیب با سلیقه لوستر با خانه، به دست آوردن هماهنگی بی عیب است. تا حدودی ساده است که لوستر مناسبی را بر اساس ویژگی های متمایزش، برای خانه خودتون شناسایی کنید. در حالی که هر دو لوسترهای مدرن و سنتی به مقدار کافی نقش روشنایی را ایفا می کنند، سرانجام انتخاب لوستر شما به ترجیحات شخصی بر می گردد.

منبع:

https://www.vonn.com/blogs/blog/difference-between-modern-chandeliers-and-traditional-chandeliers

توضیح نگارنده : در خصوص مدرن بودن یک لوستر دیدگاه های مختلفی وجود دارد. در مطلب تفاوت لوسترهای مدرن و سنتی که مطالعه فرمودید، از دیدگاه یکی از منابع به موضوع پرداختیم. دیدگاهی دیگر هست که عدم وجود تقارن را یکی از مولفه های مطرح معماری مدرن می داند که در لوسترهای مدرن هم کم و بیش شاهد هستیم. از طرفی عدم تقارن مذکور نسبت داده شده به لوستر های سنتی، بسیار جزئی است و بیشتر به پیچیدگی،حضور المان های غیر دقیق و تقارن محدود بر می گردد. در آینده مطالب بیشتری در این خصوص منتشر خواهیم کرد.

نویسنده نیراهوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *