شش سوالی که در زمان خرید لوستر باید از خودتان بپرسید:

 1. لوسترم را باید در چه اتاقی قرار بدهم؟
 2. چه سایزی را می بایست انتخاب کنم؟
 3. چه مقدار دریافت لومن از لوستر خود انتظار دارم؟
 4. چه نوع لوازم روشنایی نیاز دارم؟
 5. چه سبکی برای لوستر من مناسب است؟
 6. کجا باید لوستر خودم را بخرم؟

انتخاب لوستر برای هر اتاق

انتخاب لوستر برای مسیر ورودی

راه ورودی اولین جذابیت در خانه ی شما است. هدف در ورودی این است که مهمان را دقیقا وقتی به خانه وارد می شود جذب کند. این مناسب است که پس از ورود به یک منزل، حس شیفته شدن و خوش آمدگویی داشته باشید. به عنوان مثال، یک لوستر کریستالی با پرداخت کروم جذاب، مستقیما در بالای مرکز ورودی می تواند جذاب باشد.

با نصب لوستر خیره کنند در ورودی، دقیقا بالای مرکز راه ورودی، نورپردازی فوقانی ایده آلی برای خیر مقدم گفتن به مهمانان منزلتان آفریده اید، که همچنین به عنوان نقطه کانونی برای فضای شما عمل می کند.

انتخاب لوستر برای راه ورودی

انتخاب لوستر برای آشپزخانه

جایی که بیشتر از همه در آن به نور نیاز دارید آشپزخانه است. لوستر های آشپزخانه می بایست قادر به ارائه ی نور زیاد باشند. بهتر است منابع نور مورد استفاده لومن زیادی را ارائه بدهند. بهتر است آماده سازی غذا تحت نور فراوان صورت بگیرد، هم به منظور مقاصد بصری و هم این که از اتفاقات ناخواسته در آشپزخانه جلوگیری بشود. وقتی که بر روی کانتر آشپزخانه فعالیت می کنید، لوستر پشت شما است و در مقابل شما سایه می اندازد. به منظور جلوگیری از تند بودن سایه ها، به جاه استفاده از لوستر دارای تک لامپ در وسط آشپزخانه، مدل هایی که نورهای چندگانه دارند توصیه می شوند.

انتخاب لوستر آشپزخانه

برخلاف راه ورودی، آشپزخانه یک فضای کاربردی است. هدف آشپزخانه ذخیره سازی و پخت غذا برای خانواده است. معمولا این اتاق دارای کابینت های برای ذخیره سازی، آبدارخانه، و یخچال است. وجود چنین چیزهایی استاندارد و در عین حال خسته کننده است! البته که راه حل هایی برای خلق فضاسازی دلنشین تر وجود دارد که اول هم با نورپردازی شروع می شود. (نکته : در آشپزخانه از لامپ های با کیفیت استفاده کنید، چون لامپ های بی کیفیت می توانند با ایجاد اثر استروبوسکوپیک باعث شوند اجزای چرخان وسایل آشپزخانه ثابت به نظر برسند و این خطرساز است)

داشتن یک لوستر دقیقا بالای میز ناهارخوری (در آشپزخانه)  اتاقی خسته کننده را تبدیل به مرکز توجه می کند.

انتخاب لوستر برای اتاق ناهارخوری

اگر ورودی اولین جذابیت خانه است، مشخصا اتاق ناهارخوری آخرین جاذبه است. هدف در نورپردازی اتاق ناهارخوری با لوستر این است که مهمانان را با طراحی با شکوه جلب کنید و خاطره ای ماندگار از غذا و کل مهمانی بیافرینید.

غذا بهترین مزه را خواهد داشت، حتی بیشتر از همیشه، و شما این رویداد خاص را برای سال ها به خاطر خواهید سپرد. چیزی که باعث برجسته شدن اتاق می شود لوستر ناهارخوری زیبا است. مثلا یک لوستر کریستالی کوچک دقیقا بالای مرکز میز. داشتن یک لوستر دقیقا بالای میز ناهارخوری، باعث بهره مندی اتاق از آن به صورت هم زیبایی شناختی و هم کاربردی می شود. همچنین روشنایی خیره کننده شدیدا مورد نیاز و نورپردازی کل اتاق را، در حالی که اتمسفری فراگیر برای مهمانان خلق کرده است فراهم می کنند.

انتخاب لوستر ناهارخوری

انتخاب لوستر برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مدرن گیرا ترین اتاق خانه است. هدف اتاق نشیمن خلق اتمسفر رباینده و آرام برای همه کس است. استفاده از لوستر های ساده در مرکز اتاق باعث می شود که مهمانان حسی گیرا و گرم در اتاق داشته باشند که مناسب ارتباطات خوشایند است.

انتخاب لوستر اتاق نشیمن

انتخاب لوستر برای اتاق خواب

  • به دلیل خاصیت آرامش بخش شان، از نورهای گرم (3000 کلوین) در لوسترتان استفاده کنید.
  • برای آرایش و پوشیدن لباس، می توانید از نورهای زمینه ای سفید استفاده کنید
  • به منظور دستیابی به دیمینگ (کاهش نور) و نور نرم در لوستر شما، مدل های شید دار یا نورپردازی غیر مستقیم می بایست انتخاب شوند. از مدل های دارای نورهای برهنه در اتاق خواب پرهیز کنید.

انتخاب لوستر بالاتاب یا پایین تاب؟

اگر لوستر شما دارای نورهایی باشد که به سمت بالا جهت دهی شده اند، شما نور محیطی نرمی خواهید داشت که از سقف به سمت پایین تابانده می شود و باعث ایجاد سایه هایی در اتاق نمی شود.

در آن سو، اگر نورها به سمت پایین جهت دهی شده باشند، چشمه های مجزا از نور را می افکنند و سایه ها در کف اتاق ادغام می شوند تا ترکیبی جذاب را خلق کنند. هر چه تعداد نورها زیادتر باشد، دایره های نور در زیر همتراز تر و به هم چسبیده تر خواهند بود.

منظور از خرید و انتخاب لوستر چیست؟

نیاز به نور بسته به اتاقی که در آن لوستر را به کار می برید متفاوت است. مثلا، ما نور بیشتری در مکان هایی مثل آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی نیاز داریم، در حالی که در مکان هایی مثل اتاق های خواب نور کمتری نیاز داریم. متخصصین روشنایی جداولی مرتبط در خصوص سطح نور مورد نیاز و محاسبات آن در فضاهای خانه آماده کرده اند.  در زمان خرید و انتخاب لوستر خود، فراموش نکنید اطلاعات مربوطه را از فروشنده بگیرید.

اگر برای سالن های بزرگ، لوستر خود را با منابع نوری متفاوت پشتیبانی کنید، می توانید محیطی بسیار جذاب تر خلق کنید. مثلا، یک نور در گوشه، یا یک چراغ رو میزی بر روی میز قهوه خوری. با این حال سبک های دیداری و دماهای رنگ (بر حسب کلوین) این نورپردازی ها می بایست با یک دیگر همخوانی داشته باشند. از منابع نوری کوچک در این محصولات بهره ببرید. اگر نورپردازی های پشتیبانی وجود دارند که برای اتاق نشیمن خود استفاده کنید و از منابع نوری LED به عنوان نورهای موضعی و یا نورهای مخفی بهره می برند، در حالی که لوسترهای شما توسط لامپ ها روشن می شوند، پیشنهاد می شود که مقادیر 2700K و 3000K (کلوین) را برای رنگ نور LED ها انتخاب کنید.

چه زمانی از چندین لوستر استفاده کنیم؟

برخلاف باور عامه، این کاملا ممکن است که از لوسترهای چندگانه در یک اتاق استفاده کنید. اگرچه خوش نما تر است که از یک لوستر غول آسا برای اتاق بزرگتر استفاده کنید، ولی مفید تر و ایمن تر است که از چندین لوستر کوچک بهره ببرید. این کاملا حیاتی است که فقط وقتی این کار را انجام دهید که در اتاقی بزرگ نیازمند نورپردازی بیشتر هستید. داشتن نورپردازی فوقانی بیش از اندازه می تواند باعث مقدار خیرگی خارج از تعادل شود.

استقاده از چندین لوستر در اتاق

مانند بیشتر نورپردازی های فوقانی، لوستر ها در نورپردازی بیشتر اتاق ها فوق العاده هستند، ولی نمی توانند تمام محدوده های خاص مورد نیاز را روشن کنند. این می تواند برای مسائل ایمنی در منزل مورد توجه باشد.

چطور چندین لوستر را در یک اتاق هماهنگ کنیم؟

وقتی در نظر دارید از چندین لوستر در یک اتاق بهره ببرید، مهم تر از همه این است که با پرداخت دیگر لوستر های درون فضا هماهنگی ایجاد کنید. مثلا یک لوستر با ظاهر برنجی به خوبی با لوستر دیگر با ظاهر برنجی جفت می شود.

نکاتی در خصوص طراحی داخلی:

گام بعدی برای پیدا کردن لوستر مناسب درک بهترین سبک لوستر برای اتاق تان است. با لوستری که فاقد سبک مناسب است، خانه ی شما بسیار نامتوازن به نظر خواهد رسید.  برای پیدا کردن لوستر درست، اول می بایست سبک طراحی داخلی تان را مورد توجه قرار دهید و بفهمید چه نوع از لوستر با آن هماهنگ است. شاید این کار دلهره آور به نظر برسد که نیازمند ساعتهای بیشمار تحقیق باشد، ولی در مطلب بعدی شما را راهنمایی می کنیم که در زمان جستجو سریع تر به نتیجه برسید.

ترجمه شده از منابع :

https://www.homelane.com/blog/the-ultimate-lighting-guide-how-to-choose-a-chandelier-for-your-home/

https://www.avonni.com/en/what-you-need-to-know-when-purchasing-a-chandelier/

 

https://www.lampsusa.com/blogs/buyers-guides/chandelier-buyers-guide

 

نویسنده نیراهوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *