در این حصوص، وبسایت Build.com هم یادی از سبک لوستر جدید صنعتی کرده است. لوسترهای صنعتی از پرداخت های فلزی و عنصر درخشش، و همین طور متریال های احیا شده بهره می گیرد، تا با زیبایی شناسی کاربردی طراحی داخلی شهری هماهنگ بشوند. این سازه های نوری می توانند آشکار و غیر منتظره باشند، مثلا تغییر کاربری دادن، یا استفاده از نورهای صحنه ی درشت، یا لامپ های کوچک آشکار، یا این که آن که تمام مخفی باشند، طوری که به طریقی دیگر به عنوان اثر آویز هنری به نظر برسند.

همچنین این وبسایت در نگاهی که به لوستر های مدرن دارد، می افزاید:

لوسترهای مدرن، خطوط واضح و پوشش نهایی ابتدایی را به کار می گیرند تا بتوانند آن را با پالت پر از کنتراست طراحی های مدرن و مدرن اواسط قرن بیامیزند. این محصولات در اشکال متنوع، شامل دایره، مربع، یا میله ها و تیوب های مستقیم دیده می شوند، ولی تاکید مشترک شان بر وضوح خطوط خواهد بود.

پره لوستر مدرن فلزی لاینر
استفاده از خطوط قوی و رنگ الکترواستاتیک مشکی در لوستر مدرن فلزی لاینر لینارا

در این بین، وبسایت Lampsplus دیدگاه جالبی دارد. این وبسایت به بررسی ذائقه ی جدید مخاطبان امریکایی و بررسی پرطرفدارترین سبک لوستر جدید مورد استفاده در هر ایالت پرداخته است. مثلا در این بررسی ها مشخص شده است که:

  • مردم آلاباما سبک لوستر معاصر طلایی را می پسندند. سبکی که تلفیق طراحی معاصر و معماری کلاسیک جنوب امریکا است.
  • یا این که مردم آلاسکا سبک لوستر روستایی مدرن را می پسندند. چرا که خانه را تبدیل به فضایی خودمانی می کنند، و اشاره ای دعوت کننده برای کم نور ترین خانه های امریکا است.
  • اما مردم آریزونا علاقه به سبک لوستر فریبنده\تجملاتی دارند. این خانه های وسیع لاکچری  مانند شکوفه های کاکتوس درون این ایالت خودنمایی می کنند، پس سازه های فریبنده و تجملاتی با ابعاد بزرگ، مناسب این فضاهای وسیع هستند.
  • سبک لوستر جدید مردم آرکانزاس نیز همان سبک روستایی مدرن است. چرا که از دوران قلمروانه امریکا، کشاورزی نقشی کلیدی در فرهنگ آرکانزاس داشته است. بنابراین، سکونتگاه های شهری یا روستایی این ایالت همچنان با عناصر زیبایی شناختی خانه ی روستایی طراحی می شوند.
  • مردم کالیفرنیا اما از لوسترهای معاصر نیکل خش دار استفاده می کنند. چرا که نیکل خش دار به خاطر ته رنگ گرم تر خود، و هزینه ی نگاهداری کمتر، به نسبت کروم رایج شده اند.
  • اما مردم ایداهو، علاقه به سبک لوستر جدید صنعتی دارند. این سبک صنعتی، با ظاهری عریان، در احترام به روح سخت-کوش مردم ایداهو قرار دارد.
  • اما مردم ایالت ایلینوی به سبک لوستر مدرن اوسط-قرن علاقه مند هستند. از آن رو که وطن فرانک لوید رایت و لوئیس سالیوان بوده است. ایلینوی نقطه ای برجسته در اواسط-قرن بوده است، که سنت گذشته را با تاثیرات مدرن به هم می آمیزند.

البته این وبسایت به همین حد بسنده نکرده است، ولی به دلیل طولانی شدن مطلب، از بیان ادامه می پرهیزیم. نکته ی جالبی که می توان از این تحلیل آماری گرفت، تناسب سبک لوستر جدید مورد استفاده ی هر ایالت با تفکرات و سابقه ی آن ایالت است. شاید این تفکر را بتوان به استان های کشورمان ایران نیز تعمیم بدهیم.

مثلا این که در شهری صنعتی مثل اراک استفاده از سبک لوستر صنعتی می تواند نگاهی جدید به حساب بیاید، یا در شهری مثل تهران که نماد مدرنیته و تجمل گرایی است، استفاده از سبک لوستر مدرن غیر مینیمال باید جالب توجه باشد.  در شهری مثل یزد اما می شود نگاهی به مینیمالیسم داشت.

در نهایت شاید به صورت جمع بندی، بتوان گفت که تعریف سبک لوستر جدید می تواند بر اساس دو نگاه باشد:

  1. نگاه اول، نگاه تنوع گرایانه، یعنی استفاده از ترکیب های نو، فرم های نو، و یا هر نگاه نو که بتواند ذهن مخاطب را درگیر درک تفاوت ش با آن چه پیش تر دیده است بکند. با این حساب، نیاز نیست سبک معماری لوستر جدید و به روز باشد، بلکه شیوه ی استفاده از آن و خلاقیت طراح مهم می شود.
  2. نگاه دوم، نگاه نوگرایانه، یعنی این که سبک لوستر جدید می بایست خودش جدید باشد. به نوعی مدرن و یا پست مدرن باشد. البته این به معنی پشت کردن به سنت ها نیست، بله منظور نگاه کاربردی معاصر به تمام لوازم تولیدی است. در این صورت تنوع زیاد هم مهم نیست، و خلاقیت به عنوان یک گزینه ی تکمیلی دیده می شود.

لوستر مدرن پذیرایی لاوا-سبک لوستر جدید

البته که اگر بخواهیم خیلی موشکافانه به دنبال رسیدن به سبک لوستر جدید باشیم، می توانیم هر دو نگاه را همراه با هم به کار ببریم! یعنی استفاده ی خلاقانه از معیارهای معماری معاصر برای رسیدن به یک طراحی متنوع و نو.

نویسنده NiraHome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *